Klajda.cz / Klajda / Novinky / Nehoda na Klajdě

Nehoda na Klajdě

Byl zase jeden obyčejný tréninkový den na Klajdě. Potkaly jsme se tam s jedním z našich stavěčů a trochu se hecovali v jedné skvělé cestě. Zrovna se jdu podívat, jak mu to jde, když kousek vedle odsedá  u topu prvolezec a co se nestane, ve vteřině je na zemi, ani jsem neudělal krok.

Ten kluk vážil dobrých 90 kg, byla to rána jak z děla, nevěděl jsem jestli je to od té jeho váhy nebo od těch praskajících kostí, ve vteřině jsem běžel k telefonu, zavolat rychlou. Mezitím již byl u zříceného lezce kolega Luděk.Vzal jsem telefon a vytočil 155, nahlásil jsem pád z výšky, cca 10 metrů na lezecké stěně. Běžel jsem ke zraněnému, abych mohl záchranářům předat víc informací o tom jak mu je. Po rychlé prohlídce zraněného, kterou Luděk provedl, jsem nahlásil stav operátorovi: lezec je při vědomí, samostatně dýchá, otevřená zlomenina kotníku, zlomenina ruky, lehké krvácení z úst. Vzhledem k pochopitelnému podezření na úraz páteře jsme s postiženým nehýbali. Kolegyně Jitka zajistila přikrývku pro tepelný komfort raněného a do příjezdu lékaře (15 minut), kontrolovala jeho stav. Luďa šel čekat k hlavní silnici na sanitku, aby je navedl přímo k našim dveřím, kde už jsem čekal já. Po cestě napříč halou za zraněným jsem lékařce v krátkosti zopakoval námi zjištěný stav zraněného a předali jej do péče odborníků.

Martin Wiesner

 

Popis nehody z 19.1. 2012:

Prvolezec (postižený), předváděl svému jističi (začátečníkovi), jak propínat postupové jištění u cvičného jistícího bodu (borháku), na který lze dosáhnout ze země. Při této činnosti se prvolezec navázal na lano jen jednoduchým očkem (nedovázaný ambulák). Po cca. 15 minutové instruktáži se dvojice přemístila k jednomu z kolmých profilů. Prvolezec započal výstup v cestě obtížnosti 5 UIAA navázán stále jen jednoduchým očkem. Výstup dokončil procvaknutím obou karabin slaňovacího řetězu a odsedl do lana. Jednoduché očko neudrželo váhu lezce, rozvázalo se a následoval nekontrolovaný volný pád na podlahu z výšky 10m. Lezec špatné navázání sám potvrdil.

Dle výpovědi obsluhy stěny sestavil:       Petr Smejkal

 

Chtěli bychom tímto apelovat na všechny lezce, nejen začátečníky, aby věnovali navázání na lano dostatečnou pozornost a před začátkem výstupu provedli partnerskou kontrolu. Ta je jednou z prvních věcí, kterou se nováčci v našich kurzech učí a klademe na ni velký důraz. Kdyby byla partnerská kontrola v tomto případě provedena, s největší pravděpodobností by bylo špatné navázání odhaleno a nedošlo by k takto fatálnímu selhání.

 

KlajdaTeam

Klajda partneři

 Rock Pillars Beal
Asolo
Olympia - nákupní a zábavní centrum


Ocún