Klajda.cz / Guides / Soutěž / Report ze SALEWA Rock show 2012

Report ze SALEWA Rock show 2012

Report ze SALEWA Rock show 2012

 Toto Rockshow calling se konalo na velmi zajímavé venkovní betonové stěně v Brně u OC Olympia. Počasí parádně vyšlo a dodalo akci příjemnou náladu. Již po 4 hodině na stěně začali scházet lezci a to nejen registrovaní. 

 Brno je známé potenciálem mnoha mladých silných lezců, vylezených na okolních vápencových oblastech Moravského krasu, ale i Semmeringu či slovinských oblastí. Do 17:30 hodin bylo nakonec zaregistrováno 20 lezců, včetně 5 děvčat lezkyň. Sešli se zde osobnosti českého lezení: 3 současné reprezentantky: Andrea Pavlincová, dvojnásobná vítězka ČP, vicemistryně ČR a 3. v MS juniorů, Katka Zachrdlová, vítězka ČP a mistryně republiky 2011 a Jana Vincourková, dvojnásobná mistryně ČR, „rychlolezec“ a ledoborec Radek Linert, loňský finalista Rockshow calling Tomáš Reich. A díky místním borcům a návštěvníkům se sešlo i početné publikum.

 Lezlo se jako u ostatních Callings systémem flash, bez izolace, bez kategorií (mužská, ženská) na před soutěží určených cestách. Nutno říci, že akce Salewa Rockshow byla spojena s otevřením venkovní Betonky, všechny cesty byly proto nově postaveny.

 

            Byly vybrány 4 kvalifikační stěny v centrálním profilu Betonky. Cesty v obtížnosti 5+, 6, 7, 8/8+ UIAA se lezly všechny, všichni lezci ve dvojicích dle možností současně, bez ohledu na pořadí a průběžné výsledky na ostatních cestách. Zalezli si tedy všichni. Lezci si výsledky zapisovali na své kartičky. Sešla se zde taková konkurence, že až na pár výjimek všichni všechno topovali. Rozhodující se nakonec stala nejobtížnější kvalifikační cesta obtížnosti 8/8+ UIAA. Na Flash slušný výkon.

            Do semifinále nakonec postoupilo s výsledkem všech 4 kvalifikačních topů celkem 10 lezců. Samozřejmostí byl i postup všech 3 výše uvedených lezeckých bojovnic. Jako semifinálovka byla vybrána červená cesta na západní straně stěny o obtížnosti 9+ UIAA. Technický začátek, drobné chyty + struktura a pak vytrvalostní lezení v mírně převislém profilu. Jako první se do ní pustil rychlík Radek Linert. K překvapení všech se v ní proběhl stylem, který vyvolával pochybnosti o obtížnosti. Cesta však tak jednoduchá, jak to vypadalo, nebyla. Ukázalo se to na výsledcích i ostatních lezců. Nakonec po srdnatých bojích cestu topovalo ještě 5 borců, včetně všech 3 děvčat a Toma Reicha a Honzy Výška. Těchto 6 lezců nám postoupilo do finále.

            Finálovka byla těžká technická cesta po drobných chytech (žlutá, v levé části převislého oblouku), byla to aktuálně nejtěžší z místních cest. Svým stylem se do ní jako první pustil Radek. Bohužel nezvládl sérii těžkých kroků u 3 expresky. Všichni ostatní finalisti (5) nakonec cestu obtížnosti 10- UIAA za mohutného povzbuzování místního publika topovali!!! To představuje nejvyšší lezecký standard letošního ročníku Salewa Rockshow.

            Museli jsme tedy rozřazovat na superfinálovce. Vzhledem k situaci, že jsme na stěně již těžší cestu neměli, konalo se superfinále na cestě obtížnosti 9 UIAA v centrálním profilu, kde dalším rozhodujícím kritériem v případě shodného dosaženého chytu byl čas. Kratší vítězí. Únava u lezců již začala hrát roli. Jako první se do cesty pustila Kačka Zachrdlová. Po srdnatém výkonu nakonec padá u předposlední expresky. Janě i Andrei se povedlo cestu topovat a stejně tak i Tomovi Reichovi, loňskému finalistovi Rockshow calling v Brně a držiteli konečného stříbra. Honza Výšek pak skončil o 2 chyty výš než Katka. Toto Calling tedy nakonec rozhodl čas, kdy jednoznačně cestu nejrychleji přelezl Tomáš. Andrea (2.) pak Janču (3.) přelezla o necelou minutu.

I přes časové protáhnutí a následným superfinále a také na první pohled slabší počet účastníků bylo místní Rockshow callings velmi zajímavé, plné skvělých lezeckých výkonů.

Velké ocenění také zaslouží provozovatelé stěny Klajda a Betonka, kteří kvůli Salewa Rockshow museli zajistit výjimku a otevřeli stěnu o týden dříve. Toto však jistě ocení místní lezecká veřejnost. Stejně tak i cesty byly výborně postavené.

 

Salewa se zde prezentovala stánkem s kolekcí LaMano, approach obuví a lezeckým sortimentem. Akci oživil speakerským uměním organizátor akce Honza Dupal.

Partnerem akce je síť outdoorových prodejen Hudy sport který poskytnul mimo mediální a technické podpory také 2. a 3. cenu do soutěže.

Ceny do soutěže věnovala Salewa (1. cena lano Salewa Entrance), 2. a 3. cena poukázka Hudy sportu na zboží Salewa v síti prodejen. 

Akce v bodech:

-          20 registrovaných účastníků,

-          Lezení na obtížnost systémem on-sight flash,

-          Kvalifikace 5+, 6, 7, 8/8+ UIAA, semifinále 9+, finále 10-, superfinále 9 UIAA (s dalším časovým kritériem)

-          10 semifinalistů (včetně 3 lezkyň),

-          6 finalistů (včetně 3 lezkyň),

-          5 superfinalistů (včetně 3 lezkyň).

-          Umístění :

1.       Tomáš Reich (1988)

2.       Andrea Pavlincová (1996)

3.       Jana Vincourková (1997)

4.       Jan Výšek (1989)

5.       Katka Zachrdlová (1998)

-          Ceny :

1.  místo Salewa Lano Entrance 10,2 mm, 60 m

2.  místo poukázka Hudy sportu v hodnotě 2.200 Kč

3.  místo poukázka Hudy sportu v hodnotě 2.200 Kč

4.  místo Salewa pytlík na magnézium

5.  místo Salewa pytlík na magnézium

-          Team organizátorů :

-          Jan Dupal (Salewa) (organizátor, speaker)

-          Ivor Sekanina (Hudy sport Brno Orlí)

-          Martin Wiesner (Klajda)

-          Partneři akce

-          Hudy sport

-          Lezecké centrum SmíchOFF

-          Montana

-          Lidé & Hory

-          Lezec.cz

Klajda partneři

 Rock Pillars Beal
Asolo
Olympia - nákupní a zábavní centrum


Ocún