Klajda.cz / Akce / MS Španělsko 2014

MS Španělsko 2014

MS Španělsko 2014

 Ve dnech 8.-14.9. se uskutečnil vrcholný závod letošní sezóny! Mistrovství světa ve Španělsku v Gijonu. Českou republiku reprezentovalo celkem 10 závodníků (7 v lezení na obtížnost a 3 v lezení na rychlost).

 V úterý proběhla kvalifikace rychlosti, z které postoupil do dalších kol jako jediný Libor Hroza s časem 6,10s. Hned následující den byla na programu kvalifikace mužů v obtížnosti, kde si s přehledem zajistil postup do sobotního semifinále Adam Ondra, který vylezl obě cesty do TOPu.

 

A konečně tu byl pátek! Můj den! Když jsem odjížděla na Mistrovství světa, věděla jsem, že jsem skvěle připravená a v duchu jsem pouze doufala, aby se to odrazilo i na celkovém výsledku. Do své 1.kvalifikační cesty jsem nastupovala nervózní, protože jsem lezla hned jako 2.závodnice v této cestě, a tak jsem ještě nevěděla, kde budou těžká místa, či na co si mám dát pozor. Po prvních krocích jsem se oklepala a už jsem bušila ze všech sil. Do 2.kvalifikační cesty jsem už nastupovala s klidnou a čistou hlavou a s obrovskou chutí ukázat, co všechno jsem v letošním roce natrénovala. Svůj pokus jsem ukončila pár chytů před koncem, což byl skvělý výkon. Jako jediná Češka jsem postoupila do sobotního semifinále!

Ještě ten den večer proběhla vyřazovací kola v lezení na rychlost, kde náš exrekordman Libor Hroza neustál nervozitu a připsal si do sbírky celkově 8.místo.

 Přicházím do izolace, dívám se kolem sebe a všude vidím samé slavné tváře. V duchu si říkám, nejsem tady špatně? NE! Na svém prvním Mistrovství světa dospělých jsem se dostala do semifinále mezi 26 nejlepších žen světa. Uuuuaaa! Na obhlídce se cítím trošku bezradně, když u každého klíčového místa vidím 3 různé varianty, jak bych to asi mohla lézt, naprosto nedokážu odhadnout, jak to ten pan stavěč myslel…Nicméně hned po nástupu zklidním nervy a nechávám se vést tělem. A dolezla jsem si pro nádherné 23.místo! Což je nejlepší výsledek české reprezentantky za posledních 10 let z Mistrovství světa. Mám strašnou radost!

Ani nedutám a už přichází na scénu Adam Ondra, jediný mužský český zástupce. Ten si cestou kráčí a kráčí, až si dokráčí opět do TOPu. Spolu s ním ještě domácí Španěl Ramon Julian Puigblanque. Všichni cítíme ve vzduchu, že nedělní finále bude velmi napínavé!

 Ve dnech 11.-14.9. probíhalo na stejné stěně i Mistrovství světa pro postižené lezce. Pro mě to byl velmi emotivní zážitek, vidět tu neskutečnou odhodlanost lidí, kteří se svých snů i přes svá zranění nevzdávají!

 A už je tu vrcholný den. Dnes se rozhodne o MISTRECH a MISTRYNÍCH světa. Nervozita v hale stoupá. Adam leze parádně až do závěrečné pasáže, kde už i my smrtelníci poznáme, že už jde sakra do tuhého. Po jeho pokuse nastupuje s obří podporou domácí Ramon. Úplně slyším, jak si kolem mě lidi koušou nehty a drásají si dlaně..KDO to dneska vyhraje??? ANO, ANO, ANO!!! Ramon padá a Češi vyskakují ze židlí!!!! Máme MISTRA! Adam to dokázal! Stal se v letošním roce mistrem světa v obtížnosti i v boulderingu (Mnichov srpen 2014). Okamžitě za mnou běží a mně neuvěřitelnou radostí vytrysknou slzy radosti z očí…

U žen vyhrála se suverénní převahou Jain Kim. I ta svoji radost neskrývala, zatímco slzy štěstí už jí proudily po tvářích…

 Mohlo to být lepší?? Já myslím, že ne! Bylo to naprosto úžasné!

 

1.místo-Adam Ondra

2.místo-Ramon Julian Puigblanque

3.místo-Sachi Amma


1.místo-Jain Kim

2.místo-Magdalena Roeck

3.místo-Mina Markovič

 

Umístění ostatních českých reprezentantů:

  • Obtížnost:

Edita Vopatová-34.místo, Eliška Vlčková-36.místo

Tomáš Binter-46.místo, Martin Jech-57.místo, Jan Jeliga-58.-60.místo

  • Rychlost:

Andrea Pokorná-33.místo, Petr Burian 31.místo

 

Zde si můžete přečíst celkový souhrn závodu na stránkách ČHS:

http://www.horosvaz.cz/soutezni-lezeni/dnes-zacina-ms-v-lezeni-na-obtiznost-a-rychlost/

 

Dokument ČT

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10289323197-horolezectvi/214471291180001-ms-2014-spanelsko/titulky

 

Iva Vejmolová-Klajda team

Klajda partneři

 Rock Pillars Beal
Asolo
Olympia - nákupní a zábavní centrum


Ocún